Néhány gondolat a tervezéshez, célállításhoz kapcsolódóan
Amikor tervezésről, célok állításáról van szó, gyakran már az elején félrecsúszhat a folyamat, mert összekeverjük azokat a dolgokat, amikre van hatásunk, és amiket el kellene fogadnunk. Sokszor olyan dolgokat akarunk megváltoztatni, amiket nem lehet, de amiket meg tudnánk, azokkal nem foglalkozunk, mert vagy nem tekintjük azokat fontosnak, vagy tudjuk, hogy fontosak lennének, de túl nagy falatnak tűnnek. Pedig a legtöbb nagy feladatot is le lehet bontani kisebb részfeladatokra, kisebb határidőkre, amikkel már nem tűnnek olyan ijesztőnek.
Előfordulhat az is, hogy olyan dolgokat változtatunk meg, amik nem igazán fontosak, de könnyebb azokat megváltoztatni, és szinte pótcselekvésként azokkal foglalkozunk az igazán fontos dolgok helyett.
A fenti két gondolatra ráhúzható a munkahelyeken is alkalmazható feladatbesorolás:
-
fontos és sürgős - végezd el most!
-
fontos, de nem sürgős - tervezd meg!
-
nem fontos, de sürgős - add ki valakinek, delegáld!
-
nem fontos, nem sürgős - felejtsd el!
Assisi Szent Ferenc imája (részlet) ma is megszívlelendő:
"Uram, adj türelmet, hogy elfogadjam amin nem tudok változtatni, adj bátorságot, hogy megváltoztassam, amit lehet, és adj bölcsességet, hogy a kettő között különbséget tudjak tenni."
Dinamikus élet
A Dinamikus Élet elnevezést Skip Ross-tól hallottam először. A dinamikus élet röviden összefoglalva a következőt jelenti Skip Ross szerint:
"A dinamikus élet egy olyan élet, amely folyamatosan töltve van boldogsággal és örömmel: mentes a félelemtől, az aggódástól; folyamatosan értelmes célok megvalósításával vagyunk elfoglalva az élet mind a hat területén, melyek az üzlet, az otthon, a társadalmi, a fizikai, a mentális és a spirituális."
Hasonló értelmezése a témának az Életkerék-elmélet. Ez a felosztás hat helyett nyolc részre osztja életünk kerekét az alábbiak szerint.
Nagyon egyszerűen fogalmazva: életünk minden területén rendben kell legyünk ahhoz, hogy boldog és kiegyensúlyozott életet élhessünk. A kör vagy a kerék metaforája pedig azért nagyon találó, mert a kerék is csak akkor tud gurulni, ha minden része sérülés nélküli. Ha bármelyik területen problémáink vannak, döcögőssé válik utazásunk...

Érdemes időnként rápillantani erre az ábrára és elgondolkodni azon, hogy az egyes területeken mennyire vagyunk jól. Mennyire kiegyensúlyozott az életünk a területek között. Mennyi időt szánunk rá, mennyi energiát, milyen eredményeink vannak. Merre haladunk. Ne ostorozzuk magunkat! Legyünk hálásak mindazért, amink van! És igyekezzünk megtenni mindent, amit lehet adott helyen, adott pillanatban. Magunkért, a családunkért.
A témához kapcsolódó idei blogbejegyzések: